Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, którego organizatorami są Miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury jest najstarszym, największym i najbardziej prestiżowym zakopiańskim festiwalem, rozpoznawalnym nie tylko w Polsce i Europie, ale także na całym świecie. Przez ponad 50 lat w tym wyjątkowym góralskim święcie uczestniczyło już blisko 600 zespołów zagranicznych z kilkudziesięciu krajów oraz ponad 200 grup polskich. 

Najważniejszym punktem programu jest konkurs, podczas którego pod bacznym okiem międzynarodowego jury zespoły rywalizują o Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi, zdobywając także aplauz i sympatię publiczności. To dla niej, oprócz fascynujących prezentacji obrzędów, śpiewów, gry na instrumentach oraz tańców, przygotowujemy rokrocznie  wiele innych atrakcji, takich jak warsztaty, animacje, wystawy, kiermasze, konkursy, a nawet zabawy taneczne.

Na festiwalu w tym roku gościły zespoły z: Indii, Meksyku, Rumunii, Bułgarii, Bośni
i Hercegowiny, Turcji, Macedonii, Słowacji, Grecji i Czech oraz zespoły polskie nominowane na 53. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu. 

Muzycznym folkowym świętem rozpoczynającym festiwal był koncert „W krainie Barona Cygańskiego” z udziałem Roby Lakatosa – najwyższej klasy wirtuoza gry na skrzypcach, któremu towarzyszyła Orkiestra Beethovenowska. Następnie na festiwalowej scenie zagościł wyjątkowy projekt „Duch Gór” zespołu Trebunie Tutki i Quintetu Urmuli. Usłyszeliśmy także laureatów festiwalu Nowa Tradycja – zespół Hajda Banda. Po raz drugi zorganizowany został specjalny koncert połączony z wręczeniem nagrody „Siła Korzeni”. Na festiwalu nie zabrakło także laureatów dziecięcego Tatrzańskiego Festiwalu Zespołów Góralskich Złote Kierpce, którzy zaprezentowali się w koncercie „Mali Górale”.

Podczas tegorocznego Festiwalu podjęliśmy temat macierzyństwa, traktując to jedno z najstarszych i najważniejszych zadań – stał się on motywem przewodni naszego sierpniowego święta folkloru. Zajęliśmy się się rolą kobiety w ognisku domowym, podkreślając jej ogromne znaczenie w życiu rodzinnym i społecznym oraz ponadczasowe doświadczenie łączące pokolenia. 

Wśród wielu imprez i wydarzeń towarzyszących warto wymienić jeszcze Mistrzostwa Podhala
w Powożeniu i Konkurs na Fiakra Roku, tradycyjne wesele góralskie, korowód ulicami Zakopanego, Wystawę Owczarków Podhalańskich, Konkursu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych
im. Władysława Trebuni Tutki, Dni Narodowe, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, Jarmark św. Cecylii, konkurs fotograficzny „Żywioł Folkloru”, warsztaty regionalne czy animacje dla najmłodszych.

Festiwal to dla miasta niezwykle ważne święto, które jest częścią bogatej oferty wakacyjnej promowanej w tym roku pod hasłem „Zakopane dobre eMOCje”, pokazującej różnorodność i dziedzictwo stolicy Tatr. Wypoczynek w Zakopanem to zawsze gwarancja wyłącznie dobrych emocji. To atmosfera miasta oraz gościnność jego mieszkańców sprawiają, że jest ono jednym z najchętniej wybieranych miejsc do aktywnego odpoczynku, obcowania z naturą i bogatą kulturą.